ДОСЬЕ
Фамилия:
Горошко Андрей
Ник:
G&A Models
Страна:
Великобритания (United Kingdom)
1-й вопрос: - Расскажите немного о "старом" Львовском клубе… Сколько вас было, как часто и где собирались, что обсуждали и вообще о тех, уже ставших историей, встречах ?
Досить просте, але в цей же момент цікаве питання... Думаю, що повна відповідь на нього напевно заслуговує окрему тему. Тож якщо маєте терпіння то слухайте…
Щиро кажучи хотілось би почати свою відповідь від моменту коли я попав в Клуб вперше, в листопаді 1980 року. Мені тоді було 12 і попав я в Клуб з батьком і перша придбана модель це був саратовський РАФік, в той час він коштував 15 рублів. Рафік був доповненням до донецьких пластмасових моделей. От з того і почалась історія мого Клубного життя.
Збирались тоді львівські колекціонери кожної неділі на вулиці Стефаника під входом в Клуб Культури Будівельників, на сленгу це був всім відомий ГАЗ.
Доречі в той же час в самому будинку клубу кожної неділі збирались нумізмати та філокартисти. Зараз мені важко з точністю сказати скільки нас тоді було. Думаю що буду правий коли скажу, що постійних учасників Клубу тоді було порядка 10 - 15 чоловік. Звичайно було багато людей котрі приходили всього раз або два. В той час це все було майже нелегально, адже існувала кримінальна відповідальність за спекуляцію. Звісно що ціна за модель завжди перевищувала номінальну ціну, тому і ціни озвучувались, як два номінали наприклад. Зустрічі наші тоді виглядали досить кумедно. Уявіть собі картину - неділя, 10:30-11:00 ранку, під входом збираються чоловіки різних вікових категорій, хто з "дипломатом", хто з кульком або сумочкою. Ось так кучкуються, ходять по закуткам, вікривають торби на показ іншим, і при тому крутять головою довкола чи нема де поліцая. На зустрічі приносили моделі на продаж, на обмін, та і просто показати обновку. Мови ішли на різні теми, як модельного так і позамодельного світу. Не знаю чому, але за ці всі роки, я зараз кажу про 80-і та початок 90-х, нас ніколи не сприймали, як серйозних колекціонерів. На моїй памяті, якщо не помиляюсь, було як мінімум дві спроби легалізувати Клуб - перша, це коли нас запросили наверх, тобто приєднатись до нумізматів. Ця спроба протривала десь напевно місяць-два, після чого нас попросили геть. Справа в тому, що коли ми змогли поставити моделі на столи це привернуло таку увагу відвідувачів, що вони і про монети і про значки позабували. А другим фактором "провалу" було те що дехто на радостях почав дуже голосно кричати ціни, друзям нумізматам це не сподобалось. Друга спроба була зробити філію під крилом Львівського Клубу Ретро Автомототехніки "Автоантик" (може хто памятає такий клуб) - для них ми просто бавились в машинки. Тож і далі місцем наших зустрічей була вулиця Стефаника. Практично все що відбувалось на наших зутрічах тоді - це ідентично до того що ми бачимо сьогодні на зустрічах КлЮбу, змінився лише час та змінилось місце зустрічей...
Хоча є одна суттєва відмінна деталь. Дорогі друзі, прошу не ображатись на мене, але я хочу висказати виключно свою думку. В той далекий час звичайно вибір моделей був не дуже великим. В основному це були моделі виробництва СРСР, імпортовані в СРСР, моделі - Matchbox, Corgi, Norev, або же привозні - Polistil, Politoys, Mebetoys, Schuco, Pilen, Solido, Bburago та інші. Так от в ті часи інтерес до моделей СРСР був мінімальний і то в основному до саратовських моделей, в основному більша частина колекціонерів мала інтерес до моделей закордонних. Доречі з римейків цінились грузинські (Сірахулі) і то в доробці. А от зараз, відвідавши Клюб, я помітив зворотню тенденцію. Але наголошую ще раз - це моя особиста думка і не більше...
2-й вопрос: - Как обстоит дело с коллекционированием автомоделей в Великобритании? Есть ли клубы, встречи, общение между коллекционерами?
Колекціонерів у нас в Британії вистарчає...
Клуби колекціонерів є, також є форуми. Сміливо можу сказати що спілкування між колекціонерами є так я сам маю друзів колекціонерів з котрими спілкуюсь. Був запрошений стати членом одного клубу, але відмовився. Відмовився чисто з точки зору логістики. Клуб збираєтся кожного першого понеділка вечером, коло 19:00. Фізично не встигаю туди попасти, від мене це година їзди. Правда напевно буде варто вам розповісти що таке клуб в Британії. Перш за все зустрічі колекціонерів тут мають більше інформативний характер, простіше кажучи без купи-продай. Як правило платиться членський річний внесок. Ці гроші ідуть на організаційні потреби клубу. Наприклад організовується якась поіздка на виставку, запрошують якогось гостя і тп. Ще одне - клуб має редколегію, котра випускає щомісячний клубий бюлетень в електронній формі. І саме цікаве - клуб має рахунок в одній із найбільших гуртівень, тобто члени клубу можуть замовляти і купляти моделі по гуртовій ціні , а це відразу на 20-25% дешевше роздрібної. Доречі клубі колеціонерів є ще і тематичні - колекціонери моделей white metal, спортивних автомобілей та інші теми. Одна із популярних тем в Британії - автобуси в 1/76. Також організовуються модельні базари. Туди приїздять продавці моделей автомобілів, поїздів, літаків та інших колекційних іграшок. А от колекціонери там покупці. Одне що є прийнято і рахується нормальним явищем на такому базарі - то це можна торгуватись. Правда вхід платний, плата іде на оренду приміщення.
3-й вопрос: -Почему все таки "заглох" проект G&A Models? Нет желания вновь профессионально заняться конверсиями моделей?
Проект "G&A Models" не заглох, просто відійшов в сторону і дав дорогу молодим. Я вже здається казав раніше що з певних особистих причин, а саме радикальних змін в особистому житті, я припинив займатись конверсіями. Відверто кажучи в проміжку останніх семи років я зробив собі особисто декілька конверсій, реставрацій та склав до купи парочку кітів. Звичайно проскакувала думка повернутись у "великий спорт", але....
Я прийшов до простого висновку, що коли хоббі стає роботою, то це вже не хоббі. А для душевного задоволення в мене завжди є декілька ідей. Друзі не хвилюйтесь, як закінчу то обовязкова вам покажу…
4-й вопрос: - На Ваш взгляд, можно ли сравнивать диапазон предложений для покупки моделей на Аукро и на английском Ебэй? И есть ли в Британии спрос на модели советского автопрома?
Я думаю, що було би правильніше порівняти АУКРО та E-bay адже обидва ресурси є інтернет аукціонами. На мій погляд АУКРО програє за рахунок того, що це виключно український ресурс. Власне тому і діапазон пропозицій значно менший. Крім цього на діапазон пропозицій впливає місцевий ринок - є досить широкий вибір моделей автомобілів СРСР та пострадянського простору, а от інші моделі, на мою думку, представлені досить бідно. Ще одна помітна на АУКРО річ - цінова політика, але знову це є продиктовано ринком. Діапазон пропозицій на англійському E-bay є звичайно більш широкий, як по вибору так і по цінам. Тут нічого дивного немає адже це частина міжнародного E-bay. Звичайно що і в Англії є своя ринкова політика, але є більший вибір тому і ціни на ту саму модель від різних продавців можуть можуть коливатись починаючи від смішно низьких до позанебесно високих. Одне що варто підкреслити, то на мій погляд, на E-bay існує більший вибір моделей на аукціонній продажі в порівнянні АУКРО, на АУКРО я особисто бачу більший вибір моделей котрі просто запропоновані для продажу за фіксовану ціну.
Інтерес та попит на моделі автопрома СРСР в Англії є. Звичанйно що цей інтерес не є такий ажиотажний, як в Україні, особливо колекціонери цікавляться спецтранспортом - вантажні, військові, спецмашини, раллі...
Прості легкові автомобілі... Ці моделі були популярні в 90х, в той час це була Перестройка, Горбі (Горбачов) ну і звичайно тоді вони були на дорогах в масштабі 1:1. Доречі самі перші та найбільш популярніші конверсії тих років були саме на базі моделей ВАЗ - перенос руля на праву сторону.
5-й вопрос: -Что послужило толчком для создания "Форума Львовского КлЮба" и тяжело ли было претворять этот проект в жизнь?
Досить цікаве запитання. Недивлячись на те, що понад 20 років живу в Британіі, я все таки в душі залишаюсь львівянином... Відвідавши зустрічі КлЮбу і ближче познайомившись з членами відродженого КлЮбу виникло бажання зробити щось неординарне, щось таке, що могло показати і розказати всім про наш КлЮб колекціонерів, вивести його на рівень ХХІ століття. От і виникла ідея створити КлЮбний форум. Скажу так, що ідея нашим хлопцям сподобалась, але ентузіазму не було - всеж таки це зовсім нова та невідоме територія, і організація, і технічна підтримка. Тож для початку було створено веб сторінку. Але на цьому ми не зупинились... Що було далі всім відомо - з"явився наш форум.
6-й вопрос: - Чтобы Вы хотели улучшить или изменить в жизни и деятельности "Форума…"?
На даний момент хотілось би бачити більшу активність користувачів. Ще одне, що би хотілось досягнути, то об"єднати форум з нашою веб сторінкою - хотілось би створити об"ємний інформативно-інтеракативний ресурс (прохання ІТ та Вебдизайнерів не сміятись). В минулому році ми проводили конкурс - вікторину, котра на мій погляд мала успіх, тож хочеться продовжувати в подібному напрямку. Є певні ідеї, але на разі вони в стадії планування, тому багато сказати не можу. Скажу так, друзі заходьте на форум, будьте активними, спілкуйтесь і уважно слідкуйте за об"явами адміністраціі...
7-й вопрос:- - Есть ли такая модель, которую Вы мечтаете добавить в свою коллекцию, но по каким-то причинам до сих пор не получается?
Така модель є, це Aston Martin Lagonda виробництва Minichamps...
8-й вопрос: - Кроме коллекционирования моделей, есть ли у Вас какое либо ещё хобби? Английской футбольной Премьер-лигой не интересуетесь?
Англійською Премєр Лігою не цікавлюсь, мені більше до вподоби Європейські та Світові чемпіонати. Колекціонування моделей це моє єдино хобі, але крім нього є ще різні інтереси та улюблені захоплення. Хоча напевно я збрехав, колеція це хобі номер 2, а на першому місці звичайно моя донька Марта зі своїми домашніми роботами, культпоходами та іншими креативно творчими ідеями.
9-й вопрос: - Личный вопрос, ну почему англичане не хотят ездить по правой стороне дороги, это ведь гораздо удобнее?
Не знаю чи зручно їздити по правій стороні вулиці, але от сидіти за кермом з правоі сторони досить зручно. Доречі на Західній Україні теж був лівосторонній рух аж до 1918 року, а у Львові перейшли з лівостороннього руху до правостороннього тільки в 1922 році і це історичний факт.
10-й вопрос: - Что бы Вы хотели пожелать своим коллегам по Львовскому КлЮбу ?
Всім колегам хочу побажати перш за все миру та успіхів, і звичайно поповнення колекцій та продовження традицій Львівського КлЮбу…
БОЛЬШОЕ СПАСИБО ЗА ОТВЕТЫ !